Popis programu

Mamografický screening byl v České republice zavedený v roce 2002. Jedná se o preventivní vyšetření mléčné žlázy žen starších 45 let, které nepociťují žádné přímé známky přítomnosti nádorového onemocnění prsu (tzv. bezpříznakové ženy). Na mamografické vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění mají ženy nárok vždy jednou za 2 roky. Záměrem mamografického screeningu je nabídnout ženám kvalifikovaná preventivní vyšetření prsu na mamografických pracovištích, tzv. screeningových centrech. Kromě tohoto preventivního lékařského vyšetření by si ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

Screeningová mamografie je speciální rentgenová metoda používaná pro preventivní vyšetření prsu u asymptomatických žen. Při tomto vyšetření žena stojí a každý prs je vyšetřen ze dvou stran, při kterém se zhotoví 4 snímky. Při vyšetření se musí prs stlačit mezi podložku a kompresní desku, což může být nepříjemné, či mírně bolestivé. Dostatečně silné zmáčknutí (komprese) prsu je však nutná pro dosažení maximální kvality a minimalizaci dávky měkkého záření. Mamografické snímky následně zhodnotí lékař a nejsou-li na snímcích žádné podezřelé změny, je tím vyšetření ukončeno. V případě nejednoznačného nálezu lze mamografické vyšetření doplnit vyšetřením ultrazvukem.

Z jakéhokoliv důvodu mohou ženy absolvovat mamografické vyšetření i častěji než jednou za 2 roky. V takovém případě si však vyšetření hradí ženy samy a nepotřebují na něj žádanku od lékaře. Žádná žena bez ohledu na věk by neměla podceňovat samovyšetření prsů, které je důležitým doplňkem mezi preventivními vyšetřeními, ale především i v mladším věku, kdy žena ještě nemá na mamografické vyšetření nárok.

Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími zobrazovacími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. Je to dané strukturální přeměnou prsů, která probíhá v prsech všech žen v období menopauzy. Ultrazvuk se jako metoda doplňujícího vyšetření využívá tehdy, když je proces hormonální přeměny prsu zpožděn a mamografie proto není plně přehledná. Ultrazvukové vyšetření má dominantní roli u mladých žen do 40 let, těhotných a kojících. Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření. Ultrazvukové vyšetření však není screening a není obvykle hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Preventivní vyšetření by měly ženy absolvovat vždy, tedy ve chvíli, kdy nemají žádné potíže, ale i ve chvíli, kdy mají podezření na jakoukoliv změnu v prsu. Odkládat vyšetření ze strachu, že by se mohlo „něco“ najít nebo aby se jim potvrdila obava, že se v prsu děje něco nebezpečného, není rozumné, protože čas v tomto případě hraje významnou roli pro následné vyléčení. Vyhlídka na uzdravení se totiž zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen. Pochopitelný je také strach žen ze ztráty prsu. Zde je však nutné říci, že nález rakoviny v prsu automaticky neznamená ztrátu prsu a čím je nalezené nádorové ložisko menší, tím je výsledek po operaci „hezčí“. Opět je tedy nutné zdůraznit, že čím dříve přijde žena na vyšetření, tím dříve je v případě nálezu větší pravděpodobnost k vyléčení.

Slovníček pojmů

Pro snazší orientaci vám přinášíme slovníček, který by Vám měl pomoci porozumět zdravotnické terminologii často používané při mamografickém vyšetření.

Rakovina prsu, zhoubné onemocnění prsní žlázy, maligní nádor prsu – to všechno jsou názvy jednoho onemocnění. Myslí se tím nádor v prsu, který se chová agresivně, pohlcuje své okolí a je schopen vysílat své buňky i do vzdálených orgánů. Není-li včas nalezen a odstraněn, může vést k úmrtí.

Mamograf je přístroj, který umí na rentgenových snímcích ukázat zhoubný nádor již tehdy, kdy žena nemá žádné potíže a nic podezřelého si v prsech nehmatá. Pokud se najde takový nenápadný nádor, je obrovská šance na úplné uzdravení nebo alespoň mnohaleté přežití.

Ultrazvuk nebo také sonograf či ultrasonograf je přístroj, pomocí kterého jsou vyšetřovány převedším mladé ženy do 40 let, ještě před tím, než nastane přestavba na starší typ prsu, kdy ubývá vaziva a přibývá tuk a kdy se tak lépe uplatní mamograf. Přístroj využívá zvukové vlny.

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření poskytuje jiné informace než mamografie, oba druhy vyšetření se doplňují. Vyšetření je nebolestivé, žena při něm leží pohodlně na zádech, lékař, který vyšetření provádí, přejíždí sondou s hladkým povrchem po celém prsu. Prs je natřen jemným gelem, neboť ten umožňuje průnik ultrazvukových vln do tkání a lékař tak může pečlivě vyšetřit celý prs. I v ultrazvuku je možné nalézt malá a nehmatná podezřelá ložiska, která vedou k včasnému stanovení diagnózy rakoviny. Platí ale, že ultrazvukové (sonografické) vyšetření nemůže zejména u žen po 40 roku nahradit vyšetření mamografem.

Včasný záchyt nebo záchyt včasného stadia nádoru popisuje situaci, kdy bylo v prsu pomocí mamografie a ultrazvuku objeveno nádorové ložisko, které je nehmatné. Čas je nejúčinnější zbraní v boji s rakovinou. Včas odhalený malý nádor je slabým nepřítelem a současná medicína si s ním ví rady. Při nalezení malého – lékaři používají obvykle výraz minimálního – nádoru má žena šanci na úplné uzdravení.

Benigní ložisko je nezhoubný nález. V praxi to znamená, že lékař v prsu něco objevil, ale toto „něco“ znamená strukturu, která do prsu patří. Může jít např. o cystu, což je dutinka vyplněná tekutým obsahem, či o tukově vazivový uzlík, který se nazývá fibroadenom. Benigní nález znamená, že se v prsu neděje nic významného nebo nebezpečného, v prsu může zůstat a nijak ženu neohrožuje na zdraví.

Maligní ložisko je zhoubný nález, ložisko rakoviny. V případě takového nálezu následují další vyšetření, která zjistí, o jaký typ rakoviny v prsu se jedná. Na základě těchto informací se pak sejde odborný „mamární tým“ a pro nemocnou ženu je připravena léčba, která zohledňuje vše, co bylo o zhoubném nádoru zjištěno. Jednoduše řečeno: naplánuje léčbu šitou ženě na míru. V případě nálezu zhoubného nádoru prsu zjištěného v počátečním stadiu je tento nádor velmi dobře léčitelný. Také léčení malých nádorů je méně zatěžující a je možné velmi často i zachovat celý prs.